Zwyczajny hazardzista to człowiek, który gra w różnego rodzaju gry losowe, towarzysko, sporadycznie czy dla samej zabawy. Gra jest dla takiej osoby jedyną formą rozrywki. Inna kwestia to hazardzista patologiczny – u takich graczy bowiem nie liczy się nic innego poza grą, zaniedbują więc inne sfery życia – rodzinę, obowiązki, pracę… Warto więc wiedzieć, jak go rozpoznać.

Jak go rozpoznać?

Osoba silnie uzależniona od hazardu ma wręcz obsesję na punkcie gry. To już nie jest zwykła fascynacja zabawą ale stawianie hazardu na pierwszym miejscu w życiu. Tacy ludzie czują się bezpiecznie, komfortowo i spokojnie tylko wtedy gdy grają czy obstawiają jakieś zakłady. Cały dzień jest pełen przemyśleń na temat kolejnej rozgrywki.

Osoba ta będzie grała niezależnie od konsekwencji. Gra bo musi. Nie potrafi przestać i nie potrafi już racjonalnie oceniać sytuacji, w której się znalazł. Dochodzi do zadłużeń wśród znajomych, do zaciągania pożyczek różnego typu… Taka osoba przestaje myśleć o życiu rodzinnym i pracy.

Uzależniony notorycznie kłamie. Oszukują wszystkich dookoła. Kłamią na temat tego ile czasu grają, gdzie grają, za jakie stawki… Kiedy odstawią grę na jakiś czas, pojawia się agresja, wybuchy złości, nadmierne rozdrażnienie.

Patologiczny hazardzista nie tylko marzy o wielkiej wygranej, ale wręcz czuje przymus zdobycia wielkich pieniędzy.

Jak mu pomóc?

Jeśli rozpoznasz w swoim bliskim patologicznego hazardzistę i zechcesz mu pomóc… Udajcie się razem do środka terapii. Tak wyszkolona kadra terapeutów i psychologów zrobi wszystko by wyleczyć z uzależnienia – najważniejsze jest jednak to, by osoba chora uświadomiła sobie, że ma problem i chciała się leczyć. Zarówno osoba uzależniona jak i osoba bliska otrzymają pomoc w ośrodku terapii uzależnień https://osrodek-terapii.com – pierwszym krokiem jednak jest zdobycie się na odwagę i przyznanie się do tego, że ma się problem…